skiba plac logo
Wieprzowina

Wieprzowina

2016-04-19

Wieprzowina jest podstawowym produktem na naszych stołach. Jest ona mięsem uniwersalnym, pochodzącym od świń. Jej szerokie spektrum użyteczności (począwszy od wędzonek, kiełbas, oraz dań kulinarnych) oraz smak, powoduje że jest najczęściej kupowanym produktem w Polsce. Wieprzownia jest źródłem licznych substancji odżywczych, przede wszystkim białka, witamin, żelaza, cynku i miedzi.

Ze względu na wartość odżywczą, walory smakowe oraz wysoką jakość stanowić powinna składnik zbilansowanej diety człowieka!

Aby wiadomie móc wybrać tuszę do danej potrawy, proponujemy zapoznać się z podziałem oraz skróconą charakterystyką wieprzowiny. Każdy z fragmentów tuszy, różni się od siebie, nasyceniem tłuszczu oraz strukturą, co w znacznym stopniu wpływa na ich smak oraz zastosowanie.

1.Schab –stosowany najczęściej do przyrządzenia kotletów, oraz pieczenia. Posiada jasnoróżowy kolor. Pochodzi z odcinka piersiowo-lędźwiowego. Jest delikatny i ma soczysty smak oraz zawiera niewiele tłuszczu.

2.Polędwiczka – stosowane najczęściej do duszenia i pieczenia. Przylega do schabu, charakteryzuje ją delikatny smak, niska zawartość tłuszczu. Posiada kolor ciemnoróżowy. Uważa się ją za najlepszą część tuszy wieprzowej.

3.Łopatka – posiada delikatny smak i zapach, stosowana do pieczenia i duszenia, ale też idealnie nadaje się na dania z mięsa mielonego. Umiejscowiona jest w górna część przedniej kończyny.

4.Karkówka – jak przypada na wieprzowinę, posiada delikatny smak. Jej zawartość w tłuszcze, jędrność i soczystość powoduje że idealnie nadaje się na grilla (w postaci steków, czy kotletów). Pochodzi z części szyjnej i przedniej części grzbietowej wieprzowiny.

5.Biodrówka – mięso soczyste, wyraziste względem innych części tuszy, średnia zwartość tłuszczu idealnie nadaje się do przygotowania pieczeni, czy też gulaszu. Umiejscowiona jest w przedniej części odcinka krzyżowego, między schabem a szynką.

6.Szynka – przez niewielką zawartość tłuszczu, jędrność i soczystość, nadaje się do smażenia, duszenia. Można z niej sporzadzić szyncle, gulasz. Umiejscowiona jest w tylnej części tuszy, wieprzowej.

7.Golonka – Poprzez sporą zawartość tłuszczu, otoczenie skóry, delikatność mięsa podaje się ją w całości. Może być pieczona lub gotowana. Jest umiejscowiona w środkowej części kończyny.

8.Mostek – ma charakterystyczny smak, i średnią zawartość tłuszczu. Mięso to, jest delikatne ale niestety suche. Sprawia to że nadaje się do dań gotowanych lub duszonych. Możemy ją znaleźć w dolnej warstwie przedniej części tuszy.

Jak widać powyżej, mięso wieprzowe możemy przyrządzić na wiele sposobów. Dzięki delikatności wieprzowiny, jej różnemu nasyceniu w tłuszcze możemy ją gotować, wędzić, piec oraz suszyć. Aby zapoznać się z możliwościami przygotowania potraw z wieprzowiny, zapraszamy do zakładki przepisy!